Harley-Davidson Road Glide 3
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Harley-Davidson Road Glide 3 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Engine power | 106 HP |
| Rpm at Max. Power | 5020 rpm |
| Torque | 170 Nm |
| Rpm at Torque | 3500 rpm |
| Compression Ratio | 10.3 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 1923 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|---|
| Diameter | 49 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Solid axle |
|---|---|
| Adjustment | Preload |
| Material | Aluminium |
Chassis
| Rake | 26 degree |
|---|---|
| Trail | 96 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Floating caliper |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Combined Brake System, Cornering ABS, Tire pressure monitoring system, Traction control, Combined ABS, Modern electronics, Comfort, Reverse gear, TCS, Cornering traction control, Cornering ABS |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 130 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 60 % |
| Front tyre diameter | 19 inch |
| Rear tyre width | 215 mm |
| Rear tyre height | 45 % |
| Rear tyre diameter | 18 inch |
| Length | 2615 mm |
| Width | 1460 mm |
| Wheelbase | 1720 mm |
| Seat Height | 710 mm |
| Kerb Weight | 537 kg |
| Fuel Tank Capacity | 22.7 l |
| Range | 328 km |
| Combined CO2 emissions | 164 g/km |
| Combined fuel consumption | 6.9 l/100km |
| Ground clearance | 140 mm |
Equipment
| Equipment | Android Auto, Bluetooth, LED-Headlights, TFT display, USB-C socket, Touch display, Modern electronics, Charging & power, Connectivity, Lighting, Windshield |
|---|
FAQ tires Harley-Davidson Road Glide 3
FAQ Harley-Davidson Road Glide 3
- What is the current market price of the Harley-Davidson Road Glide 3?
- The current average market price of a Harley-Davidson Road Glide 3, year of manufacture 2026, is 43,850 GBP with an average mileage of 3 km.
- Which one is better? Harley-Davidson Road Glide 3 or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Harley-Davidson Road Glide 3?
- Compared to other Trike bikes the availability is poor. There are few Harley-Davidson Road Glide 3 bikes available on the market.
- How popular is the Harley-Davidson Road Glide 3?
- There is a very weak demand for a Harley-Davidson Road Glide 3 on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
Harley-Davidson Road Glide 3 Pictures
Source: 1000PS







